Umowa faktoringu właściwego jest stosowana w celu zabezpieczenia płatności za dostarczone towary lub usługi. Ustala warunki finansowe i handlowe między faktorem a klientem, określa prawa i obowiązki stron oraz warunki rozwiązywania ewentualnych sporów. Umowa ta reguluje proces faktoringu od momentu zawarcia umowy po zakończenie rozliczeń finansowych.
UMOWA FAKTORINGU WŁAŚCIWEGO
zawarta w dniu 20.03.2024 r. w Warszawie pomiędzy:
Elektro-Max Sp. z o.o. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą Elektro-Max Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod numerem 1234567890, NIP 5213647895, REGON 320154687, zwanym dalej Faktorantem,
a
Finanse S.A. sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Kwiatowa 12, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000547896, reprezentowaną przez:
1) Anna Nowak – Prezesa Zarządu,
2) Jan Kowalski – Członka Zarządu,
zwaną dalej Faktorem.
§1
1. Faktorant oświadcza, że w stosunku do Firma Budowlana "Dom", zwanego dalej Dłużnikiem, przysługuje mu wierzytelność w kwocie 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych).
2. Wierzytelność określona w ust. 1 wynika z umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Faktorantem a Dłużnikiem w dniu 15.02.2024 r. i wystawionej faktury VAT z 15.02.2024 r. nr FV/2024/02/15 z terminem zapłaty 30 dni od dnia doręczenia.
3. Faktorant oświadcza, że przeniesienie wierzytelności określonej w ust. 1 nie zostało wyłączone w umowie sprzedaży zawartej z Dłużnikiem ani też nie wynika z przepisów prawa.
4. Wierzytelność określona w ust. 1 nie była przedmiotem przelewu, a Dłużnikowi nie przysługują względem Faktoranta wierzytelności, które mogłyby być przedmiotem potrącenia.
§2
1. Faktorant przelewa na rzecz Faktora wierzytelność określoną w § 1 ust. 1, a Faktor wymienioną wierzytelność przyjmuje.
2. Z dniem zawarcia niniejszej Umowy na Faktora przechodzą wszelkie prawa związane z wierzytelnością, o której mowa w § 1 ust. 1.
3. Faktorant wydaje Faktorowi umowę, z której wynika wierzytelność wskazana w § 1 ust. 1, oraz opisaną w § 1 ust. 2 fakturę VAT wraz z dowodem doręczenia jej Dłużnikowi, a także inne dokumenty związane z wykonaniem tej umowy.
4. Faktorant jest zobowiązany do zawiadomienia Dłużnika o zmianie wierzyciela.
5. W przypadku spełnienia przez Dłużnika świadczenia na rzecz Faktoranta przed zawiadomieniem o zmianie wierzyciela Faktorant jest zobowiązany do niezwłocznego wydania otrzymanej kwoty Faktorowi.
6. Faktorant ponosi wszelkie koszty związane z zawarciem niniejszej Umowy.
7. Faktorant jest odpowiedzialny względem Dłużnika za roszczenia wynikające z tytułu gwarancji i rękojmi i zobowiązuje się do rozpatrzenia wszelkich reklamacji zgłoszonych przez Dłużnika i do pokrycia ich kosztów.
§3
1. Faktor zobowiązuje się zapłacić Faktorantowi kwotę stanowiącą równowartość 95% sumy wynikającej z faktur określonych w § 1 ust. 2 tytułem dokonanego przelewu wierzytelności.
2. Zapłata dokonana będzie w terminie 7 dni od dnia zawarcia niniejszej Umowy na rachunek bankowy Faktoranta nr 12345678901234567890123456.
3. Za dzień zapłaty uważany będzie dzień obciążenia rachunku Faktora.
§4
Faktor przyjmuje na siebie ryzyko wypłacalności Dłużnika.
§5
1. Faktor zobowiązuje się świadczyć na rzecz Faktoranta usługi w zakresie doradztwa prawnego oraz sprawdzania stanu wypłacalności dłużników. Wykaz umów objętych zobowiązaniem, o którym mowa w ust. 1, zawiera załącznik nr 1 do niniejszej Umowy.
2. Za wykonywanie usług określonych w ust. 1 Faktorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 500,00 zł. Zapłata wynagrodzenia nastąpi w terminie 30 dni od dnia przedstawienia raportu zawierającego wnioski do realizacji dochodzenia należności. Raport określony w zdaniu poprzedzającym Faktor jest zobowiązany przedstawić do dnia 30.04.2024 r.
3. Faktor ma prawo wypowiedzieć niniejszą umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku pisemnego, udowodnionego zaprzeczenia przez Dłużnika zasadności przelanej wierzytelności.
§6
W zakresie nieuregulowanym niniejszą Umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
§7
Zmiana niniejszej Umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§8
Spory wynikłe na tle wykonania niniejszej Umowy strony poddają sądowi właściwemu ze względu na siedzibę Faktora.
§9
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
......................................... .........................................
Faktorant Faktor
Umowa faktoringu właściwego to istotny dokument potwierdzający stosunki między faktorem a klientem. Zapewnia bezpieczeństwo finansowe i reguluje warunki współpracy obu stron. Warto dokładnie analizować postanowienia umowy oraz przestrzegać jej warunków, aby uniknąć ewentualnych problemów i sporów.