Umowa o ustanowienie zastawu na patencie jest dokumentem zawierającym warunki oraz zasady dotyczące ustanowienia zastawu na patencie. Zastaw ten może być ustanowiony w celu zabezpieczenia wierzyciela przed ewentualnymi zaległościami dłużnika. Umowa ta precyzyjnie określa prawa i obowiązki stron, warunki spłaty oraz konsekwencje niewypełnienia zobowiązań.
UMOWA O USTANOWIENIE ZASTAWU NA PATENCIE
zawarta w dniu 20.03.2024 r. w Warszawie
pomiędzy:
Innowacyjne Technologie Sp. z o.o.
z siedzibą w Krakowie, ul. Kwiatowa 12
reprezentowanym przez:
1. Jan Kowalski,
2. Anna Nowak,
zwanym dalej "Zastawcą"
a
Bankiem PKO BP S.A.
z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 15
reprezentowanym przez:
1. Piotr Wiśniewski,
2. Maria Zielińska,
zwanym dalej "Bankiem"
o następującej treści:
§1
1. W celu zabezpieczenia wierzytelności Banku wobec Zastawcy z tytułu kredytu w wysokości 100 000 zł (słownie: sto tysięcy złotych), udzielonego przez Bank na podstawie umowy kredytowej nr KRD/2024/001 z dnia 15.02.2024 r., Zastawca niniejszym ustanawia na rzecz Banku zastaw na patencie wpisanym do rejestru patentowego pod nr P.456789, udzielonym na rzecz Zastawcy na wynalazek pt. "Sposób wytwarzania biodegradowalnego plastiku", zwanym dalej "patentem".
2. Twórcą wynalazku, o którym mowa w ust. 1, jest Stefan Malinowski.
3. Odpis dokumentu patentowego (z opisem patentowym obejmującym opis wynalazku, o którym mowa w ust. 1, zastrzeżenia patentowe i rysunki) wydanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej stanowi załącznik do niniejszej umowy.
§2
Zastawca oświadcza, że:
a) patent nie jest obciążony prawami osób trzecich,
b) nie istnieją zaległości we wnoszeniu opłat okresowych z tytułu ochrony wynalazku, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§3
W granicach przewidzianych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego zastaw zabezpiecza także roszczenia związane z wierzytelnością zabezpieczoną, w szczególności roszczenie o nieprzedawnione odsetki, o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, o zwrot nakładów na zachowanie patentu oraz o przyznane koszty zaspokojenia wierzytelności.
§4
1. Zastawca jest zobowiązany do dokonywania nakładów na zachowanie patentu.
2. Do nakładów, o których mowa w ust. 1, należą w szczególności opłaty okresowe z tytułu ochrony wynalazku, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§5
Bank może wykonywać wszystkie czynności i dochodzić wszystkich roszczeń, które zmierzają do zachowania patentu.
§6
1. Bank jest uprawniony do pobierania pożytków, jakie przynosi patent.
2. Bank powinien zaliczać pożytki na poczet wierzytelności oraz związanych z nią roszczeń.
3. Bank jest zobowiązany do złożenia Zastawcy rachunku z rozliczenia pobranych pożytków w terminie 30 dni od dnia wygaśnięcia zastawu.
§7
Jeżeli Bank poczynił nakłady na zachowanie patentu albo poniósł inne nakłady, do których nie był zobowiązany, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
§8
1. Przeniesienie wierzytelności zabezpieczonej zastawem pociąga za sobą przeniesienie zastawu. W razie przeniesienia wierzytelności z wyłączeniem zastawu, zastaw wygasa.
2. Zastaw nie może być przeniesiony bez wierzytelności, którą zabezpiecza.
§9
Zastaw wygasa po uiszczeniu na rzecz Banku całej kwoty kredytu, o którym mowa w § 1 ust. 1, wraz z zaspokojeniem roszczeń związanych z wierzytelnością zabezpieczoną.
§ 10
W przypadku niespłacenia kredytu, o którym mowa w § 1 ust. 1, Bank zaspokoi swoje roszczenia z przedmiotu zastawu.
§ 11
Załącznik wymieniony w treści niniejszej umowy stanowi jej integralną część.
§ 12
W sprawach nieunormowanych niniejszą umową, a dotyczących jej przedmiotu, mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324) oraz przepisy kodeksu cywilnego.
§ 13
Uzupełnienie lub zmiana niniejszej umowy wymaga formy pisemnej z datą pewną.
§ 14
Spory wynikłe w związku z niniejszą umową, w razie nieosiągnięcia porozumienia przez same Strony, będzie rozstrzygał Sąd w Warszawie.
§ 15
1. Koszty związane z zawarciem niniejszej umowy ponosi Zastawca.
2. Zastawca zobowiązuje się do niezwłocznego złożenia w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o dokonanie wpisu zastawu do rejestru patentowego wraz z niniejszą umową i do uiszczenia opłaty od wniosku, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 16
Niniejsza umowa została sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, po 2 dla każdej ze Stron i jednym dla Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
.......................... ..........................
Zastawca Bank
................................................
urzędowe poświadczenie daty
Podsumowując, Umowa o ustanowienie zastawu na patencie jest istotnym dokumentem regulującym kwestie zabezpieczenia wierzyciela. Poprzez ustanowienie zastawu na patencie strony określają swoje prawa i obowiązki, co zapewnia klarowność oraz pewność prawna w przypadku ewentualnych sporów lub zaległości.