Potrzebujesz wsparcia? Wybierz interesujący Cię szablon, uruchom Asystenta Lexspace i wypełnij formularz. Zaawansowana sztuczna inteligencja błyskawicznie wygeneruje dokument prawny.
Prawo: oświatowe
Kategoria: regulamin
Klucze: bezstronność, eliminowanie korupcji, kodeks etyki, moralność zawodowa, nauczyciele, obowiązki zawodowe, postępowanie etyczne, pracownicy niepedagogiczni, pracownicy samorządowi, przestrzeganie prawa, uczciwość, zasady etyki zawodowej
Kodeks etyki to zbiór zasad postępowania określających standardy etyczne obowiązujące w danej organizacji. Dokument ten ma na celu promowanie uczciwości, rzetelności oraz szacunku w relacjach zawodowych. Poprzez przestrzeganie kodeksu etycznego firma może budować zaufanie swoich interesariuszy i tworzyć pozytywny wizerunek na rynku.
Kodeks etyki nauczycieli i pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie
§1
Kodeks etyki nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie 1/2024 zwany dalej „kodeksem etyki” stanowi zespół zasad będących dla pracowników Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie pomocą w rozstrzyganiu problemów etycznych, których powinni przestrzegać w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
§2
1. Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni składają oświadczenie o zapoznaniu się z kodeksem etyki.
2. Powinnością nauczyciela jest w sposób jasny i czytelny przekazywać uczniowi wymaganą programem nauczania wiedzę oraz informować o celach działań wychowawczo-dydaktycznych i stosowanych metodach.
3. Pracownicy samorządowi winni postrzegać swoją pracę jako służbę publiczną, poprzez którą wykonują zadania na rzecz dobra wspólnego – państwa, prawa i społeczności lokalnej.
4. Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni stosują zasady i procedury zapisane w przepisach prawa powszechnego i miejscowego oraz wewnętrznych instrukcjach i zarządzeniach ustanowionych przez kierownictwo Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie.
5. Pracownicy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie przy realizacji powierzonych obowiązków działają bezstronnie i niezależnie, kierując się interesem Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie i uczniów.
6. Pracownicy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie nie dopuszczają do powstawania konfliktu interesu publicznego z interesem prywatnym.
7. Pracownicy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie nie czerpią dodatkowych korzyści materialnych lub osobistych za wypełnianie swoich obowiązków, w szczególności nie wykorzystują powierzonych mu zasobów w celach prywatnych, nie wykorzystują sprzętu służbowego do celów prywatnych.
8. Pracownicy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie mają obowiązek eliminować wszelkie potencjalnie korupcyjne sytuacje, jak np. przyjmowanie prezentów od uczniów.
§3
1. Nauczyciel czy pracownik niepedagogiczny Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie naruszający zasady etyki zawodowej powinien podjąć natychmiastowe działania, które mają na celu usunięcie skutków swojego postępowania i naprawienie powstałych szkód.
2. Nauczyciele oraz pozostali pracownicy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie mają obowiązek zawiadomienia dyrektora o obecności na terenie Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie ucznia znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
3. Nauczyciele oraz pozostali pracownicy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie mają obowiązek zawiadomienia dyrektora o obecności na terenie Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie jej pracownika (nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego) znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
WYGENERUJ DOKUMENT
Podsumowując, Kodeks etyki jest kluczowym narzędziem wspierającym rozwój organizacji poprzez prawidłowe określenie oczekiwań co do postawy pracowników. Dzięki jego przestrzeganiu firmy mogą unikać kontrowersji, konfliktów etycznych oraz zyskiwać szacunek wśród klientów i partnerów biznesowych.